Önkéntesek munkájának köszönhetően megújul a hányatott sorsú kálvária
Önkéntesek munkájának köszönhetően megújul a hányatott sorsú kálvária. Jelenleg a keresztút állomásait ábrázoló Zsolnay-domborművek restaurálása folyik. A rozsnyói kálvária három szempontból is jelentős: egyházi, társadalmi, de művészeti és művészettörténeti szempontból is, ugyanis mindössze két ilyen kerámia domborműves keresztút van a világon, egy Magyarországon, a másik pedig Rozsnyón. A kálvária 1741-ben épült Steer Jakab és felesége, Katalin adományából a város északi részén. Eredetileg hét stációból állt, amelyekben olajfestmények kaptak helyet. A 19. században kisebb átalakításokon esett át, majd 1938-ban átépítették. Ekkor 14 stációt alakítottak ki, Jézus szenvedéstörténete pedig a világhírű pécsi Zsolnay porcelángyárban készült színes kerámia domborműveken elevenedett meg.
A rozsnyói keresztút a szocializmus éveiben hanyatlásnak indult. Az 1970-es években az első két stációt a kórház és egy víztartály építése miatt elbontották, ezekből a pótolhatatlan értékű domborművek is eltűntek. Az 1980-as évek végén megújult a barokk kálvária-templom és a harangláb. Az évek során a templomot többször kirabolták, a harangot ellopták, a keresztút lassan feledésbe merült.
A siralmas állapotba került kálvária felújítása - Görgey Árpád kezdeményezésére - mintegy öt évvel ezelőtt vette kezdetét.
Arról, hogy az önkénteseknek mit sikerült eddig megvalósítaniuk, milyen nehézségekkel kellett szembenézniük, és milyen munka vár még rájuk, a ma7.sk oldalon olvashatnak.
Fotó: ma7.sk